Jaunpiebalgas vidusskola šogad iekļuva starp tām 10 Latvijas skolām, kas ieguvušas statusu “eTwinning skola” (pavisam Latvijā tādas ir 34), tādējādi iegūstot augstāku reitingu un priekšrocības projektu pieteikumu iesniegšanai dažādiem Eiropas fondiem. Eiropas skolu kopiena- eTwinning - darbojas kopš 2005.gada un izglītības iestādēm visā Eiropā dod iespēju sadarboties un īstenot kopīgus projektus, izmantojot informācijas un komunikāciju tehnoloģijas bez papildu finansējuma piesaistes, bet pedagogiem- piedalīties gan tiešsaistes, gan klātienes semināros. Jaunpiebalgas vidusskolas skolotāji izmanto šīs iespējas un ar prieku un lepnumu dalās savā eTwinning pieredzē.
Kāds ir bijis mūsu ceļš līdz “eTwinning skolas” statusam? Stāsta angļu valodas skolotāja Velga:
“Pirms pieciem gadiem Jaunpiebalgas vidusskolā tika īstenots pirmais eTwinning projekts. Tas viss sākās, jo svešvalodas stundas vēlējāmies padarīt interesantākas un motivēt skolēnus svešvalodu izmantot arī ārpus stundām. Šis pirmais projekts bija pavisam vienkāršs - 9 valstu skolas cita citai sūtījām pašgatavotas Ziemassvētku kartiņas ar laba vēlējumiem, katra skola nofilmēja video, kurā skolēni nodziedāja savu mīļāko Ziemassvētku dziesmu...
Iesākās viss ar viena skolotāja iniciatīvu, vēlāk platformu sāka izmantot vēl 2 kolēģi, tad vēl viens, un nu jau teju puse kolektīva iepazinusi iespējas, ko sniedz eTwinning. Partneru meklēšana starpvalstu Erasmus+ un Nord plus projektiem, vebināri, forumi, apmācības ir tikai dažas no iespējām, ko piedāvā eTwinning.
eTwinning projektus sākam īstenot jau pirmsskolas grupiņās un šobrīd pa aktīvam projektam ir katrā skolas pakāpē līdz pat vidusskolai. Kopīgi esam īstenojuši vairākus nopietnus projektus, kuri ir saņēmuši arī kvalitātes sertifikātus. Esam priecīgi, ka arī skolēni novērtē mūsu centienus. Skolēni paši jautā, kad būs nākamais projekts, kurā varēs iesaistīties. Ir pat tādas klases, kur visi simtprocentīgi ir iesaistījušies aktivitātēs. Tas priecē!”
Kā eTwinning var būt noderīgs arī pašiem mazākajiem bērniem, atklāj skolotāja Evija.
“Pirmais e-Twinning pirmsskolā bija starptautiskais projekts “Calender 2018”, kur kopā ar dažādu Eiropas valstu skolām ilustrējām kalendāru. Guvām grupiņā prieku, radoši darbojoties paši un iepazīstot citu skolu izmantotās vizuālās mākslas tehnikas. Gala rezultātu - kalendāru ar eTwinning logo - izmantojām gan svarīgu datumu (jubileju, svētku) atzīmēšanai, gan cipariņu atpazīšanai. Savukārt Kvalitātes sertifikātu ieguvām ar nacionālo projektu “Skaņas ap mums” , kur klausījāmies, atpazinām un atdarinājām dažādas skaņas kopā ar draugiem no Latvijas - Ludzas un Dobeles bērnudārzu audzēkņiem.
Par pašu eTwinning var teikt, ka tā ir lieliska iespēja aktīviem un radošiem skolotājiem virtuāli apmainīties idejām, daudzveidot izglītības metodes, sekot līdzi aktuālajam gan nacionālajā, gan Eiropas līmenī. Mūsu skolotāji var gan daudz sniegt citiem, gan gūt paši, izmantojot eTwinning piedāvātās iespējas.”
Iespēju izglītoties nesen izmantoja arī skolotāja Vaira, kas no 21. līdz 24. martam piedalījās eTwinning Norvēģijas Nacionālā atbalsta dienesta organizētajā seminārā Oslo. Informātikas skolotāja dalās iespaidos:
“Piedalīties bija aicinātas 9 valstis, ieskaitot Norvēģijas dalībniekus. Latviju pārstāvēja 4 skolas: Rīgas 34.vidusskola, Limbažu novada ģimnāzija, Tukuma Raiņa ģimnāzija un Jaunpiebalgas vidusskola. Semināra tēma: programmēšana un datordomāšana mācību procesā un eTwinning projektos. Nodarbībās pedagogi iepazinās ar dažādām mācību metodēm un izmantoja jaunākās IT tehnoloģijas. Vienlaikus šis bija arī kontaktu veidošanas seminārs, un pirms došanās mājup visiem dalībniekiem bija jaunas projektu idejas, ko realizēt jau šogad vai nākamā gada sākumā. Arī Jaunpiebalgas vidusskolai ir jauns projektu partneris – Hagudi skola no Raplas apriņķa Igaunijā. Abām izglītības iestādēm ir doma dažādot mācību stundas, izmantojot programmējamos Micro:Bit produktus. To var izmantot gan informātikā, gan visur, kur veido jaunus priekšmetus. Varbūt kāds var izveidot gleznu, kur naksnīgajās debesīs var iedegties zvaigznes? Varbūt kāds pats var uzprogrammēt ierīcīti, kas nosaka un attēlo temperatūru displejā, kas piestiprināts pie skolas somas? Un varbūt kāds var radīt jaunu rotaļlietu?
Nākotne pieder tiem, kas brīvi māk strādāt ar jaunākajām informācijas tehnoloģijām, tādēļ gribētos, lai skolēni zina IT pamatus un radoši raugās uz to pielietojumu sadzīvē.”
Ceļš līdz eTwinning skolas statusam nav bijis viegls, bet nu mūsu ieguldītais darbs ir atmaksājies. Šeit paldies aktīvākajiem skolotājiem - Evijai Dapševičai, Jānim Šāvējam, Velgai Zariņai - Romanovai, Jolantai Glāzerei, Vairai Vildei. Ļoti daudz materiālu tapšanā palīdzējušas skolotājas Liene Lorence, Daiga Rubene, Gunita Kundrate, pirmsskolā sniegušas atbalstu projektu aktivitātēs Inese Žagariņa un Ilze Lēģere. Paldies par ieguldīto un nesavtīgo darbu!
Ceram uz radošām idejām un veiksmīgiem projektiem arī nākotnē!