Jaunpiebalgas

vidusskola

🤩 Laikā no 6. jūnija līdz 10.jūnijam Jaunpiebalgas vidusskolas skolēni un pedagogi viesojās Polijā, pilsētā Ostrów Wielkopolski, Erasmus+ projekta "Zinātne mūsu rokās" ietvaros, kur tikās un dalījās pieredzē ar skolēniem un skolotājiem no Spānijas, Turcijas, Rumānijas un Polijas. Spilgtā atmiņā ir skaistā, viesmīlīgā sagaidīšanas ceremonija, kurā skolēnu deju kolektīvi, koris un sporta nodarbību audzēkņi prezentēja savas spējas/prasmes.
✅ Neaizmirstama ir Radziwiłł koka medību pils Antoņinā, kurā dzīvojis princis Antoni Henryk Radziwiłł - talantīgs mūziķis, kurš arī pavadījis laiku rakstot un gleznojot. Īpašs viesis šajā pilī bijis Šopēns, kurš pat komponējis divus muzikālus skaņdarbus princim Radziwiłł un viņa meitai Vandai.
✅ Otrā vizītes diena bija ārkārtīgi aizņemta. Vizīte Rātsnamā, kur sagaidīja pilsētas prezidenta vietnieks Sebastian Górski un Izglītības departamenta direktore Sławomir Kisielewska kundze; pilsētas Ostrów Wielkopolski muzeja apmeklējums un pašas pilsētas apskate ar gidu Paweł Dolata kungu; pēcpusdienā dalība projekta pirmā darbnīcā. Tā bija ķīmijas darbnīca, ko uzraudzīja ķīmijas eksperta - Małgorzata Iczneab uzmanīgās acis. Projekts veltīts mācīšanās veicināšanai bērnu vidū, jo nekas nestimulē bērnu iztēli un zinātkāri vairāk kā "zinātnes ņemšana savās rokās".
✅ Aizraujošs ceļojums pa pilsētu Łódź, kura no XIX gs. pirmās puses līdz XX gs. deviņdesmitajiem gadiem bija liels tekstilrūpniecības centrs. Muzejā tika uzzināts, kā kokvilna kļuva par dziju, 19. gadsimta steļļu prezentācija - kā tā pārvēršas audumā. Fabrikas muzeja apmeklējums ļāva uzzināt auduma apdares procesa detaļas un produktu kvalitātes kontroli, gūta informācija par arhitektūras detaļām, veciem rūpnīcas plāniem un aplūkotas senās fotogrāfijas. Zinātnes centra "Eksperimentarium" apmeklējums - tas ir atklājumu centrs, kurā zinātnei nav noslēpumu. Izmantojot eksponātus, tika veikti novērojumi un fiksēti dažādu dabas likumu piemērošana praksē.
✅ Nākamās dienas aizritēja ātri. Ceturtdien sākām dienu ar IT un tehnoloģiju darbnīcām. Erasmus + "Zinātne mūsu rokās" projekta dalībniekiem bija iespēja spēlēt SP9 studentu programmētās Mario spēles, būvēt transportlīdzekļus no LEGO Motion blokiem, izmēģināt programmas Ozobots un Photons, izdrukāt projekta logo uz 3D printera. Viens no projekta uzdevumiem bija uzbūvēt ūdens raķeti un palaist to, izmantojot ūdeni un spiedienu. Pēcpusdienā devāmies uz Piaski Szczygliczka strādāt bioloģiskās darbnīcās- zem mikroskopa pārbaudījām, ko vai kuru var redzēt ūdenī un augsnē. Tajā pašā vakarā kopā ieturējām atvadu vakariņas, saņēmām dalības apliecinājumus, dienu noslēdzot ar katrai valstij raksturīgām dejām.
✅ Piektdien, 10.jūnijā notika izzinošs brauciens uz Gołuchów, pabūts Powozownia, iegūstas zināšanas par Polijas mežos dzīvojošajiem dzīvniekiem, par koksnes nozīmi cilvēka dzīvē šobrīd un senāk. Neiztika arī bez Polijas vecākās pilsētas Kališas apmeklējuma, apmeklēts Zawodzie arheoloģiskais rezervāts, kur uzzināts par Polijas valsts pirmsākumiem.
🙂 Ar nepacietību tiek gaidīta nākamā tikšanās Latvijā jūlijā, kura būs pēdējā kopīgā tikšanās Erasmus+ projekta “Zinātne mūsu rokās” ietvaros.

 

FOTO -> https://www.facebook.com/jaunpiebalgasvidusskola/photos/pcb.1512655389159002/1512653862492488

Turcija

   Oktobra sākumā projekta “Erasmus+’’ ietvaros mums 4 skolēniiem- Gundegai Kalašinskai, Keitai Annai Grīnbergai, Artūram Spirģim un Kristeram Ozolam tika dota iespēja iepazīt eksotisko un skaisto Turciju. Līdzi devās skolotājas Daiga Rubene un Velga Zariņa-Romanova. Šajā valstī nekad nebijām bijuši, taču noteikti vēlējāmies iepazīt tās atšķirīgo kultūru. Šajā nedēļā apskatījām Turcijas aizraujošos dabas skatus, kultūrvēsturiskos objektus un izzinošos muzejus.
   Mums tika dota iespēja izstaigāt vēsturiskās pilsētas Efes drupas, tās redzot, varēja izjust seno laiku atmosfēru. Efes mūs pārsteidza ar savu skaistumu, bet it īpaši izcēlās Celsus bibliotēka, kuru krāšņi greznoja lielās lasītavas sienas. Tajā pašā dienā kosmosa centrs Izmirā ļāva mums apskatīt kosmonautu aprīkojumu, ikdienu un kosmonautu kustību simulatorus. Varējām arī vērot zinātniskos eksperimentus.
   Apmeklējot arheoloģijas muzeju, iejutāmies arheologu lomā un speciālos laukumos centāmies atrast un izrakt senus priekšmetus. Pēc šīs nodarbes secinājām, ka šī profesija ātri var kļūt nogurdinoša un arheologa darbs nav nemaz tik viegls, kā tas var šķist. Matemātikas muzejā ar aktivitāšu palīdzību uzzinājām daudz interesantu faktu. Muzeja apmeklējuma laikā varējām pārbaudīt savas zināšanas un asināt prātu.
   Visaizraujošākā vieta pavisam noteikti bija tūristu iecienītā Pamukkale. Tā deva sajūtas, ka atrodamies kādā ledus noklāta kalna virsotnē. Sajūtas, to ieraugot, bija vienkārši neaprakstāmas. Pastaigājoties pa šo vietu, varēja ne tikai priecāties par brīnišķīgajiem skatiem, bet arī par silto, virmojošo ūdeni zem kājām. Silto ūdeni turpinājām baudīt arī slavenajā Kleopatras baseinā. Šāda veida baseini noteikti ir retums, tāpēc jutāmies laimīgi to apskatīt.
   Turku skolā mūs sagaidīja īpaši viesmīlīgi. Mums tika demonstrētas un mācītas turku dejas. Bija iespēja vērot, kā bērni mācās Turcijā. Varējām piedalīties aktivitātēs un pildīt dažādus uzdevumus. Turku skolēni bija ļoti priecīgi par mūsu ierašanos, tāpēc ar viņiem bija patīkami komunicēt. Mums tika demonstrēta skolēnu paštaisīto raķešu modeļu palaišana.
   Pateicoties šim projektam, mēs attīstījām savas zināšanas un uzlabojām angļu valodas prasmes. Šī noteikti bija viena lieliska pieredze. Mēs ieguvām jaunus draugus no dažādām valstīm, tādā veidā papildinājām zināšanas ne tikai par Turciju, bet arī par citu valstu valodu un kultūru. Šis brauciens nekad netiks aizmirsts. Ja būs iespēja, noteikti piedalīsimies vēlreiz, jo tas viss sniedz vārdiem neaprakstāmas emocijas.

Gundega Kalašinska

Erasmus+ starptautiskais projekts saulainajā Spānijā

   No 3. līdz 7. februārim Erasmus+ starptautiskajā projektā “Science in our hands” Spānijā, Almendrajelo, Colegio Ruta de la Plata skolā, piedalījās Jaunpiebalgas vidusskolas skolēni – E. Romanova, A. L. Lazdiņa, A. Rutka, Z. Loginova, E. M. Morozs, N. K. Metums, skolotāji – I. Ciekurzne, G. Kundrate, J.Šāvējs un skolēni, skolotāji no Spānijas, Rumānijas, Polijas un Turcijas. Tā bija neaizmirstama pieredze - dzīvot viesmīlīgajās spāņu ģimenēs, baudot viņu tradīcijas, kultūru, izjust spilgto debesu krāsu un tik ilgi gaidīto sauli, kas mūs pavadīja visas projekta dienas.
   Pēc rūpīgas sagatavošanās skolēnus sagaidīja arī kopīgs darbs – ķīmisko eksperimentu veikšana, raķetes gatavošana un palaišana, kopīgas mācību stundas, matemātikas džimhāna un kultūras programma.
   Un nu - dalībnieku iespaidi un atmiņas par pavadīto laiku Erasmus+ projektā.
   “Pirmajā dienā mēs devāmies uz skolu, kur pastāstījām par savu skolu un dziedājām projekta himnu "Imagine". Tālāk devāmies uz pilsētas domi, kur tikāmies ar mēru, pēc tam - ekskursijā pa pilsētu. Apmeklējām vietu, kur agrāk ir notikušas vēršu cīņas un "Carolina coronada" teātri. Šajā teātrī mums speciāli tika sagatavots neliels koncerts.”
   “Otrajā dienā mēs varējām vairāk iepazīties ar citiem projekta dalībniekiem, patika arī veikt dažādus eksperimentus, piemēram, veidot mākslīgo sniegu u.t.t. Vienīgais, ko varēja uzlabot, - katrs no grupas pamēģināja katru eksperimentu. Mums šī diena šķita ļoti interesanta un jautra, gluži kā visas pārējās!”
   “Trešdienā mēs devāmies uz Kaseresi, kur apskatījām mūsdienu mākslas izstādi, Vostell Malpartida muzeju un vecpilsētu. Muzejā bija dīvainas lietas, piemēram, glezna, kurai bija piestiprināti kauli. Vecpilsētā apskatījām pili un uzzinājām par to, kā senāk tika celtas pilis, tas bija interesantāk nekā muzejs. Kad ieradāmies mājās, tad bijām kopā ar savām viesģimenēm.”
   “Ceturtdien no rīta pabeidzām mūsu ūdens raķetes un laidām tās gaisā. Tad mums bija dažādi matemātikas uzdevumi, kur tikām sadalīti grupās, lai labāk iepazītu citus skolēnus. Pēcpusdienā devāmies uz Meridu apskatīt Romiešu muzeju un Romiešu teātri, kas celts vēl pirms mūsu ēras. Vakarā mēs, visi projekta skolēni, devāmies paēst vakariņas. Šī bija viena no manām mīļākajām dienām, jo sanāca vairāk citus iepazīt.”
   “Pēdējā diena Spānijā arī bija tikpat interesanta un aizraujoša kā visas pārējās. Mēs varējām doties līdzi saviem draugiem uz viņu stundām, un pēc tam mums bija atvadu ballīte. Pēc tās visi ar asarām acīs kāpām autobusā. Šīs piecas dienas bija labākās dienas manā mūžā!”

Projekta skolēni.

grupa1