Skolēnu mācību uzņēmumi Jaunpiebalgas vidusskolā
Šajā mācību gadā mūsu skolas skolēni ir iesaistījušies skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programmā, ko piedāvā organizācija Junior Achievement Latvija.
Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement Latvija un skola.
SMU kā mācību metodes mērķis – SMU mācību metode ir interaktīva mācību metode, kura vērsta uz apzinātu, mērķtiecīgu visu iesaistīto pušu mijiedarbību un līdzdarbošanos. Šī mācību metode ietekmē mācību satura attīstību, kas paver lielas improvizācijas iespējas pedagogam un skolēnam. Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspējas attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi.
SMU programmas mērķis – jaunas uzņēmēju paaudzes un nozares ekspertu izglītošana, mācību procesā sasaistot teorētiskās zināšanas ar praksi.
SMU nav juridiska statusa, reģistrācija un uzskaite notiek JA Latvija. Ikdienas darbības uzraudzība notiek izglītības iestādē SMU skolotāja – konsultanta vadībā. Attiecībā uz nodokļu likumu piemērošanu Skolēnu mācību uzņēmuma gadījumā atbildīgs ir JA Latvija.
Skolēnu mācību uzņēmumu veidošana un darbība ir vienlaicīgi arī viena no projekta Erasmus+ projekta “4C” aktivitātēm. Uzņēmējdarbība pieder pie 21.gadsimta prasmēm un ir saistīta ar projekta tēmu un attīsta sadarbības, komunikācijas, radošuma un kritiskās domāšanas prasmes.
Skolā ir izveidoti un reģistrēti 8 skolēnu mācību uzņēmumi :
1. “Beauty jewellery” - Ance Liliāna Lazdiņa, Alise Anete Apsīte (7.klase) gatavo gredzenus no izlietotiem automašīnu uzgriežņiem un suvenīru piekariņus no koka;
2. “Catch your dream” - Ance Rutka, Baiba Lazda (7.klase) piedāvā pašu gatavotus sapņu ķērājus;
3. “Kokizstrādājumi” - Emīls Markuss Morozs, Daniels Millers (7.klase) gatavo dažādus izstrādājumus no koka;
4. “Kokgriezēji” – Reinis Dravants, Rihards Ansbergs (7.klase) izgatavo virtuves piederumus no koka (sviesta nazīšus, lāpstiņas cepšanai);
5. “Magic bombs” - Dagnija Novicka, Zanda Loginova, Tīna Rukmane, Kate Vīksna (7.klase) piedāvā pašu gatavotas vannas burbuļbumbas no dabiskām izejvielām;
6. “be in” – Gerda Johansone, Dinija Eksto, Nikola Karīna Karpa (7.klase) izgatavo ievaskotas batikota auduma drāniņas produktu iesaiņošanai;
7. “Henna J&K” - Karlīna Miška, Justīne Irša (6.klase) piedāvā hennas tetovējumu veidošanu pēc izvēlēta zīmējuma;
8. “Beira” – Krista Marta Kundrate, Samanta Terēze Spirģe, Anna Marija Kārkliņa (10.klase) piedāvā pašu veidotus interjera dekorus no stikla ar vēstījumu.
No rotaslietām un svecēm, līdz pat trušu barībai un elektriskajai ķerrai – tik dažādus produktus radījuši skolēni no visas Latvijas. 8.decembrī, vienā no mācību uzņēmumu vērienīgākajiem notikumiem – “Cits Bazārs” Rīgā – bija iespējams iegādāties jauniešu izdomātas un radītas preces. Dalībnieki tika atlasīti konkursa kārtībā.
No mūsu skolas uzņēmumiem tiesības piedalīties šajā gadatirgū ieguva 3 uzņēmumi – “Magic bombs” ar sapņu ķērājiem, “be in” – ar ievaskotajām auduma drāniņām pārtikas produktu iesaiņošanai un uzņēmums “Henna J&K”, kas piedāvāja hennas tetovējumus.
“Citā Bazārā” tirgojās 4. līdz 12.klašu skolēni un tehnikumu audzēkņi no 170 mācību uzņēmumiem – kopumā aptuveni 400 skolēnu.
Speciāli izveidota žūrija vērtēja jauniešu uzņēmumus, un tie pretendēja uz pirmo vietu astoņās nominācijās, piemēram, inovatīvākais produkts, labākā pārdošanas komanda vai sociāli atbildīgākais uzņēmums. Uz vienu no nominācijām tika izvirzīts mūsu skolas uzņēmums “be in”. Balvu gan ieguva cits nominētais uzņēmums, bet meitenes bija gandarītas par paveikto.
14.decembrī mūsu skolas SMU dalībnieki apmeklēja reģionālo gadatirgu “Cits Bazārs” Madonā. Savu produkciju piedāvāja uzņēmumi, kas nebija izvirzīti uz “Citu Bazāru”, kas notika Rīgā. Skolēni piedāvāja gan pašu gatavotos izstrādājumus no koka, gan vannas burbuļbumbas, dekorus no stikla, gredzenus no uzgriežņiem, Ziemassvētku rotājumus no koka.
Februāra mēnesī skolēni piedalīsies reģionālajā tirgū Gulbenē, bet pavasarī apmeklēs gadatirgu Rīgā, kas paredzēts tirdzniecības centrā “Domina Shopping”.
Ceram uz skolēnu aktivitāti un vēlmi darboties un veidot mācību uzņēmumus arī nākamajā mācību gadā.
Vita Kļaviņa
Jaunpiebalgas vidusskolas skolotāja
Attēlā: mācību uzņēmums “be in” “Citā Bazārā” Rīgā.
Attēlos: mūsu skolas SMU dalībnieki reģionālajā gadatirgū “Citā Bazārā” Madonā.