Norvēģijas saules apspīdēti jaunpiebaldzēni

Nordplus kultūras mantojuma projekts Nr NPJR – 2017/10179 deva iespēju pieciem 11. klases skolēniem, klases audzinātājai Rudītei Jakstai un skolotājai Inetai Elksnei pavadīt pavasara brīvdienas Norvēģijā. Projekta mērķis – meklēt un iepazīt kopīgo un atšķirīgo 4 dalībvalstu – Latvijas, Lietuvas, Dānijas, Norvēģijas – kultūrā, mākslā, dabā, arhitektūrā, ēdienos, sadzīvē utt.
Norvēģijā varēja baudīt brīnišķīgas, saules apspīdētas, dzidra ūdens, zilu mākoņu, sniegotu kalnu virsotņu ainavas.

No 12. marta līdz 16. martam bijām:

• Tronheimā –

- ekskursija pa pilsētu

- iepazīšanās ar nacionālo un moderno populārās mūzikas “Roka muzeju”

- Tronheimas katedrāles ( kādreiz karaļa kronēšanas vietas) apmeklējums

• Stiklestādē –

- senas, vēsturiskas un norvēģiem nozīmīgas kaujas vietas

- vikingu muzeja apmeklējums

• Levangerā –

- ekskursija pa pilsētu

- Norvēģijas partnerskolas iepazīšana, piedalīšanās stundās

- Norvēģu viesģimeņu sarūpētā nacionālā ēdiena degustācija

- H.Ibsena lugas “Pērs Gints” iestudējums: norvēģu skolēnu mūzikls - tik ļoti iespaidīgs, krāsains, moderns stāsts par norvēģu puisi Pēru.

Secinājumi :

• 3 no 5 skolēniem pirmo reizi lidoja ar lidmašīnu

• Braucieni ar vilcienu un autobusu cauri kalnos veidotajiem tuneļiem bija īpašs piedzīvojums

• Dzīvošana viesģimenēs spilgti atklāja atšķirību latviešu un norvēģu izpratnē par kopīgām vakariņām un to gatavošanu

• Norvēģijas daba ir tik atšķirīga no Latvijas ainavām un tomēr tik pieņemama

• Tik daudz sniega un saules vienkopus - izrādās ir savienojami un skaisti

• Norvēģijā prot angļu valodu – katrs uzrunātais varēja iesaistīties sarunā

• Jebkura veida pieredze ir neatsverams pienesums mūsu dzīvei

Dalībnieku pārdomas:

Monta: Norvēģija ir vieta, kur es dzīvē atgriezīšos... Skaistie fjordi, lielie kalni, laipnie cilvēki ir tas, kas mani aicina turp doties vēlreiz. Nedēļu aizvadīju ar sajūsmu par visu, ko varēju apskatīt. Ekskursiju laikā katrā vietā atradu kaut ko tādu, ko nevarētu atrast Latvijā. Iesaku katram, kuram vien ir iespēja doties uz skaisto zemi - Norvēģiju.

Valts: Man ļoti patika Norvēģijas dabas skati, reljefs, celtnes un kultūra. Uzzināju daudz ko jaunu par šo valsti, tās vēsturi, valodu. Norvēģija ir vieta, kurā varētu atgriezties vēl un vēl.

Ričards: Es šīs piecas dienas ļoti izbaudīju... Uzzināju daudz jauna par Norvēģijas kultūru un dzīves apstākļiem. Šī bija lieliska pieredze, kura noteikti noderēs nākotnē.

Izabella: Noderīga pieredzes apmaiņa. Varēja iepazīt Norvēģijas kultūru, tradīcijas un ēdienus. Interesanti bija vērot kā notiek mācību stundas, kā strādā skolēni stundās. Ir lietas, kuras paņemšu sev kā mācību. Ģimenēs vecāki uzņēma laipni un viesmīlīgi, stāstīja par savu valsti, par vietām, kuras vērts apskatīt. Valodas grūtību nebija, ikviens tur runāja angliski, kas bija patīkams pārsteigums. Man visvairāk patika Tronheimas baznīca, kas izcēlās ar savu arhitektūru. Projekta ietvaros izbaudīju norvēģu tradicionālos ēdienus, kas bieži vien bija līdzīgi mūsu pašu ēdieniem. Ir interesanti salīdzināt kultūru atšķirības un līdzības.

Marta Marika: Tas bija mans pirmais lidojums! Uz Norvēģiju biju reiz sapņojusi aizbraukt skaisto skatu dēļ – un nu sapnis piepildījies. Norvēģija apbur ar krāšņajiem kalniem visapkārt. Levangerā, kur dzīvojām, kopā ar klasesbiedru Ričardu devāmies lielā kalnā, apstājāmies un baudījām skatu, kas pavērās mūsu acīm... kalni, ko tumšajā vakarā rotāja mājās spīdošie gaismekļi... skati saglabāti ne tikai telefona atmiņā, bet arī manā – uz mūžu. Braucot ekskursijās, acis šaudījās, veroties pa logu... visu gribējās paturēt prātā. Sākumā baidījos par saziņu angļu valodā, tomēr tas problēmas nesagādāja. Mazliet mulsināja citu valstu skolēnu un mūsu skolēnu vecumu atšķirība, tāpēc atšķīrās arī intereses. Brīvo laiku visvairāk pavadīju kopā ar saviem klasesbiedriem. Norvēģu valoda likās ļoti sarežģīta. Bija iespēja noskatīties ļoti labi iestudētu Pēra Ginta lugas uzvedumu. Ļoti bagātīga pieredze, labi pavadīts laiks, brīnišķīga daba – un tomēr, ļoti gribējām uz mājām, uz savu Latviju!

NORDPLUS Norvegija 1

NORDPLUS Norvegija 2