Jaunpiebalgas

vidusskola

Apburošā un vienreizējā daba Norvēģijā
Nord+ projekta grupa Norvēģijā

Kristiāna: “Jau izkāpjot no lidmašīnas, sajutu spēcīgo vēju, kas izskrēja cauri manām matu cirtām. Braucot ekskursijās ar vilcienu vai autobusu, nespēju vien beigt lūkoties caur to logiem, jo brīnišķā ainava lika elpai aizrauties ik mirkli. Augsti kalni un debess zili fjordi, smaragdzaļi meži un plaši līdzenumi, mazas, baltas un lielas, sārtas mājas - viss kā no bērnības mīļākajām pasakām.”

Elīna: “Pa 4 dienām Norvēģijā es ieguvu gan pieredzi ceļošanā un saskarē ar citu tautu, gan iedvesmu, vērojot apbrīnojamo Norvēģijas dabu. Man šis bija patiesi pieredzes bagāts brauciens.”
Haralds: “Pabijām Norvēģijā, Levangerā. Dzīvojām ļoti viesmīlīgās viesģimenēs. Līdzīgi kā Dānijā, arī Norvēģijā lielākoties visi māk angļu valodu. Iespaidīgi bija gan iet gar fjordiem, gan vērot tos no kalnu virsotnēm.”

Kristīne: “No pirmās dienas atmiņā palicis tas, kā, braucot ātrvilcienā, visapkārt pavērās ārkārtīgi skaistas dabas ainavas. Tik ļoti daudz kalnu! Otrajā dienā bija interesanti ielūkoties citu valstu mūzikas vēsturē, dzirdot arī mums tik ļoti zināmas dziesmas, taču nezinot, no kurām valstīm tās nākušas. Skola viņiem ir ļoti moderna, neitrālās krāsās, stikla kabinetos, un katram bērnam ir skolas izsniegts dators, ar kuru viņi darbojas stundās. Trešajā dienā no rīta braucām uz Trondheimu, kur apmeklējām Otrā pasaules kara muzeju, kurā bija ārkārtīgi daudz ko redzēt un uzzināt. Pēc tam apmeklējām roka muzeju, arī tajā bija ļoti interesanti.
Taču tas, ko visvairāk atceros, ir ļoti stāvs kalns, kurā riteņbraucējus augšup uzstūma velosipēdu ,,lifts”. Pēdējā diena pienāca ļoti ātri, viennozīmīgi šis bija ļoti interesants brauciens, daudz zināšanu un jaunu lietu.”

Amanda: “Trondheimas lidosta atrodas Ziemeļjūras krastā, un to ieskauj nelieli kalnāji, tāpēc, sperot pirmos soļus uz Norvēģijas Karalistes zemes, tā mūs sagaidīja ar apburošu skatu. Tālāk devāmies ar vilcienu uz Levangeru, kur viesojāmies piecas dienas lieliskās ģimenēs, kas mūs visus laipni uzņēma. Levangera atrodas kalnu ielokā, un es dzīvoju vienā no šiem kalniem, tāpēc pa istabas logu pavērās elpu aizraujoša ainava. Mani ļoti pārsteidza tas, ka bērni jau no agra vecuma uz bērnu dārzu dodas paši.

   Skola, kas mūs uzņēma, ir jauna un ļoti moderna, taču arī tai ir sava kultūra. Lielākā daļa no skolēniem pa skolu staigā ērtos apģērbos un zeķēs, jaunieši stingri ievēro noteikumu, ka skolā telefoni nav atļauti. Apskatījām gan Trondheimas skaisto pilsētu, gan bijām Tautra salā, kā arī pamanījāmies kāpt kalnos un apskatīt Norvēģiju no augšas.
   Šī projekta ietvaros esmu devusies uz visām projekta dalībvalstīm - Lietuvu, Dāniju un Norvēģiju. Katra no šīm valstīm mums visiem sniedza jaunas emocijas un bagātīgu pieredzi. Esam iepazinuši dažādas kultūras un raksturus, ieguvuši jaunus draugus un produktīvi pavadījuši laiku dažādās atmosfērās, mācoties, pilnveidojot savas komunikācijas spējas un bagātinot pieredzi.”
Viktorija: “Ja kāds man jautātu, kas visvairāk man palika atmiņā no Norvēģijas, tad es, ne mirkli nedomājot, varu teikt, ka tie bija kalni un ainavas, kuras no tiem pavērās.”

   Septembra otrajā nedēļā mūsu skolas Nord+ projekta grupa - Kristiāna Pogule, Haralds Šrēders, Amanda Sinka, Viktorija Brikmane, Kristīne Baltkaula, Elīna Millere, Aleksandrs Grigorjevs skolotāju Gunitas Kundrates un Ullas Loginas vadībā - devās uz Norvēģiju.
   10. septembra rītā sākām mūsu ceļu. Ar reisu Rīga - Trondheima ieradāmies Norvēģijā un tad turpinājām ceļu ar ātrvilcienu, kurš ap pulksten 17.00 atgādāja mūs galamērķī - Levangerā.
   Otrdiena iesākās ar projekta dalībnieku sanākšanu, ekskursiju pa skolu un tās teritoriju. Pusdienlaikā kāpām Bukhaugema kalnā, kura virsotnē mūs gaidīja brīnišķi skati un pikniks (protams, arī ar desu cepšanu!).
   Trešdien mērojām pāris stundu garu ceļu uz Trondheimu, kur apskatījām bīskapa pili, katedrāli, kā arī viesojāmies Otrā pasaules kara un Roka muzejā.
   Ceturtdien devāmies uz Frostas baznīcu un Tautras salu, kur aplūkojām 13.gs. cisterciešu klostera drupas. Šajā pašā dienā arī norisinājās atvadu vakars, kur katra delegācija lika galdā savus tradicionālos ēdienus. Latviešu kūpinājumi un saldumi norvēģiem bija augstā vērtē.
   Kopumā, manuprāt, projekta brauciens noritēja ārkārtīgi veiksmīgi. Dabas ainavas un apskates objekti bija skaisti un iespaidīgi, nodarbības interesantas, un, pats galvenais, - it visur mūs uzņēma ļoti laipni, jutāmies gaidīti.

Aleksandrs Grigorjevs
10. klases skolēns