Jaunpiebalgas

vidusskola

Laimas Kazerovskas (Ērgles) atmiņas.

Kā man vēlreiz gribētos iet skolā!

Mamma bērnam, atnākot no pirmskolas mācībām, jautā: “Kas tev palika?”

Atbilde: “Puika ar zilajām biksēm un baltajām podziņām.”

Nokļūšana skolā.

Kājām. Gumijas zābakus nolikām krūmos netālu no dzelzceļa pārbrauktuves, pārvilkām apavus.

Ziemā ar kamanām - tēvs iejūdza zirgu un mūs, trīs māsas, rūpīgi ietina segās un kažokos. Cauri balti piesnigušam mežam, pāri strautam un sarmas tītiem laukiem. Dažreiz pēc puteņiem zirgam kājas iestiga sniegā līdz vēderam.

Internātā.

Toreiz ļoti daudz bērnu visu nedēļu dzīvoja internātos – tie bija 1961. līdz 1971. gads.

Sākuma gados mamma trīs meitu skolas gultām ar rokām izmazgāja baltin baltus palagus, ar ogļu gludekli izgludināja. Vēl salika zaptes, cepto maizīti, dažreiz cūkas cepešus - brokastu vai vakariņu tiesai. Tā kā katru vasaru dūšīgi strādājām, bieži kolhozs piešķīra brīvu ēdināšanu.

Pavasara vakari pagāja, spēlējot barā klasītes, tripāterus, skolas, ziemā uz Gaujas nopludinātajiem vietām slidojām. Sākuma gados mājas darbus no pulksten 16 -18 mācījāmies skolā. Atpūtas brīžos mācījāmies dejot valsi., dziedājām, arī dauzījāmies.

Mācīšanās.

Četrus gadus pie Valentīnas Galējas - Bārdiņas. Labus pamatus ielika. Laikam skaisti rakstīju, tomēr uzslavas Marutai Ozoliņai - Kažociņai man traucēja.

Skolā esmu nopelnījusi vienu vieninieku par špikošanu astronomijā. Špikošana tīri labi sanāca, jo bija talantīgi sagatavoti špikeri.

Mana nelaime bija tā, ka vienlīdz labi viss padevās.

Vēsture. 6.-7. klase - skolotājs Gicēvičs - daudzi drebēja kā apšu lapas - man tā bija iedvesmas stunda. Vēl šodien ausīs skan - Babilonija, Divupe, kāpēc, kādēļ…

Latviešu valodu, īpaši gramatiku, galvā ielika soļotāja E. Pizāne. Patika bioloģija - Elza Krūmiņa, ķīmija - Gaida Dulberga, matemātikā ļoti palika pierādījumi ģeometrijā, arī algebra.

Īpaša nodaļa ir Aksers Vīksna un sports. Bukam man bija bailes lēkt pāri, jo biju maza auguma. Patika slēpot pa trasi, bet nepatika mācīties metodiski pareizi slēpot pa apli. Ja Aksers ar kociņu kādam uzskaldīja, tad viņš zināja par ko, bet ļaunu prātu neturēja.

Sportā līdztekas, apļi, basketbola turnīri.

Fiziku saprātīgi mācīja audzinātājs vidusskolā Zigismunds Bārdiņš, bet ģeogrāfiju pedantiskais un prasīgais Ilgvars Leimanis. Viņa pavēle - paceliet pildspalvas - pēc īsa ikdienas kontroldarba, lai kāds vēl kaut ko nepierakstītu, bija kā akmenī kalta.

Intereses.

Visa skola spēlēja pie Artūra Teikmaņa - ksilofonus, mazītiņus un lielus akordeonus, pūšamos instrumentus. Skolā muzicēja no agra rīta līdz vēlam vakaram.

Šķiet, īpaši daudz esmu dziedājusi par Ļeņinu skolas korī.

Kopš sevi skolā atceros, dejoju pie Otto Vāliņa. Nu, šito fanātiķi - viņš dancināja visu skolu. Vēlāk mani ievilināja deju mācīšanā.

Orientēšanās - dienas un nakts, šķēršļu josla, telšu pilsētiņas, ekskursijas smagajā mašīnā, ugunskuri - tā bija mana pasaule.                             

Kad biju klases galvas galā, audzinātājs I. Leimanis mācīja: “Tu ņem visu uz sevi, bet vajag darbus mācīties dalīt ar klases biedriem.”

Tā ir bijis...

Pirmdien atnāk gan pērts, gan neaicināts kucēns uz skolu, gaudo vai divas stundas pie mana klases loga. Skolotāja lūdz to aizvest mājās. Diez vai viņš mūžā vēl tik daudz niknu vārdu ir dzirdējis, kā soļojot blakus 8 gadus vecam bērnam piecus kilometrus.

Audzinātājam Leimanim dzimšanas diena. Praksi ģeogrāfijā vada jauna skolotāja Dz. Dravante. Vajag puķes, ārā -25 grādi. Ejam kājām 10 km uz Rankas siltumnīcu pēc kallām. Ietinam ziedus šallēs, tādas sasalušas atnesam, iestumjam aukstā ūdeni. Dzīvas!

Lieldienas. Mana krustmāte Dulbe Marta ir lieliska saimniece. Somā esot ielikusi kārumus. Nonākot pie lielās skolas ledus kalniņa, jānošļūc uz somas kādas reizes. Klasē taisu vaļā somu - ak, šausmas - tur ir dzeltens olu kultenis!

Sestdienās pavasara laikā (skola bija arī sestdien) mājās nākšana sanāca tāda gara - sīkajā strautā jāizpeldina gan papīra, gan skaidu laiviņas, jāizveido ūdenskritumi. Soma un internāta drēbes pārāk smagas. Kā lai ātrāk nokļūst mājās?

Īpašais laiks - žetonu laiks. Skaists, saliedēts pašu veidotajā žetonu vakarā. Mums bija visas iespējas organizēties pašiem. Braucām uz citām sadraudzības skolām sveikt abiturientus.

Patīkami bija sadraudzības vakari ar Priekuļu tehnikuma zēniem.

Laima Kazerovska